Strie v těhotenství

14.02.2013 21:14
Strie v těhotenství:
-----------------------------

Strie jsou jedním z nejčastějších kožních problémů v těhotenství. Jsou to drobné jizvičky na povrchu pokožky, které se typicky objevují na břiše, prsech, hýždích nebo stehnech.
Strie Strie

Vznikají nejčastěji ve 2. a 3. trimestru těhotenství a na začátku mají obvykle červenou nebo růžovou barvu. Postupem času se mírně rozšiřují a blednou (výsledná barva bývá světlejší než okolní pokožka), nikdy však nezmizí zcela.

Příčiny vzniku strií

Strie se často objevují u žen, které v těhotenství rychle přibírají na váze, ale stejně tak se mohou objevit i u žen, které mají malý váhový přírůstek. Kromě rozpínání kůže totiž při jejich vzniku hrají roli také hormonální změny (zejména větší produkce hormonu kortizolu), které snižují elasticitu spodní vrstvy kůže a tím přispívají ke vzniku jizviček. Strie jsou z velké části dědičné - pokud se u vaší matky nebo sestry během těhotenství strie objevily, je pravděpodobné, že se objeví i u vás.

Prevence strií

Vzhledem k tomu, že příčinou jejich vzniku jsou hormonální změny, prevence strií bohužel v podstatě neexistuje. Trochu pomoci může přiměřený přírůstek váhy v těhotenství, zatímco často doporučované krémy a masti proti striím zřejmě žádný efekt na strie mít nebudou (mohou ale omezit např. svědění kůže).