Co proplácí pojišťovna VZP v roce 2020 ?

21.05.2020 20:20

Pro těhotné ženy a maminky

V době těhotenství a následně až do 12 měsíců po porodu můžete svůj finanční příspěvek do celkové výše 3 000 Kč vyčerpat

 • na screeningová vyšetření:
  • prvotrimestrální screening *
  • podrobné hodnocení morfologie plodu ve II. trimestru těhotenství (vyšetření musí být provedeno výhradně lékařem s certifikátem)
  • ultrazvukový screening růstové restrikce plodu ve III. trimestru těhotenství (vyšetření musí být provedeno výhradně lékařem s certifikátem)
  • neinvazivní prenatální test (např. TRISOMY test)
 • na vhodnou pohybovou aktivitu v těhotenství
 • na kurz přípravy k porodu pořádaný porodnicí
 • služby laktačních poradkyň uvedených na seznamu www.kojeni.cz/maminkam/poradci nebo na seznamu kojim.webnode.cz
 • na pomůcky ke kojení (absorpční prsní vložky, kontaktní kojicí kloboučky, chrániče prsních bradavek, tampony do podprsenky, formovače bradavek, odsávačky mateřského mléka včetně příslušenství a náhradních dílů, nádoby/sáčky na uchovávání mateřského mléka, láhve pro kojené děti)
 • na zakoupení nebo zapůjčení monitoru dechu, včetně nákupu náhradní podložky k monitoru dechu
 • na dentální hygienu nebo balíček dentální hygieny zakoupený v lékárně, v ordinaci lékaře nebo u dentální hygienistky (zubní a mezizubní kartáčky, zubní pasty, dentální nitě, ústní vody).

* na platební doklady vystavené po 1. 3. 2020 lze čerpat příspěvek na kterékoliv z těchto vyšetření max. 1 500 Kč z celkové částky 3 000 Kč

V rámci jednoho a téhož těhotenství je možné do 12 měsíců po porodu dítěte jen dočerpání do letošní částky 3 000 Kč v případě, že byl v programu Maminka již čerpán příspěvek v roce 2019 (např. pokud jste dostala v roce 2019 příspěvek 2 000 Kč, můžete v roce 2020 požádat o příspěvek 1 000 Kč).

Jak získat příspěvek?

Předložte do 30. 11. 2020 doklad o zaplacení dané aktivity/zboží/služby na kterékoli pobočce VZP nebo jej můžete zaslat poštou spolu se Žádostí o příspěvek z fondu prevence.

Výjimka platí pouze u příspěvku na screeningová vyšetření a na kurz přípravy k porodu, kde je možno žádost podat do 31. 12. 2020 (korespondenčně do 15. 12. 2020).

O příspěvek může žádat budoucí maminka na základě předložení platného těhotenského průkazu nebo žena po porodu na základě rodného listu dítěte (do 12 měsíců po porodu).

U příspěvků pro těhotné ženy a maminky neplatí podmínka, že platební doklad nesmí být starší než 3 měsíce, musí však být vystaven od 1. 10. 2019 a uplatněn do 30. 11. 2020 (kromě uvedené výjimky).

Kurz přípravy k porodu pořádaný porodnicí může být zajištěn i partnerem porodnice. V takovém případě je třeba k platebnímu dokladu vystavenému poskytovatelem služby (partnerem porodnice) doložit i potvrzení vystavené porodnicí, prokazující spolupráci při zajišťování kurzů přípravy k porodu.

Všechny potřebné informace pro podání žádosti najdete v podrobných podmínkách čerpání příspěvků z fondu prevence, nebo volejte naši infolinku 952 222 222.