Co když miminko nespí

14.02.2013 21:08

Co když miminko nespí?
------------------------------------

Novorozenci prospí většinu dne – v prvních týdnech spí zhruba 17 až 18 hodin denně, ve třech měsících prospí kojenec obvykle za den okolo 15 hodin.

Do konce šestinedělí netrvá souvislý spánek zpravidla déle než 2 až 4 hodiny a kojenci se často budí ve stejných intervalech ve dne i v noci. Důvodem je to, že ještě nemají nastavené vnitřní hodiny a nerozlišují mezi dnem a nocí. Na konci šestinedělí je možné u dítěte pozorovat náznaky určité pravidelnosti v režimu spánku. Dítě také začíná rozlišovat mezi denním a nočním spánkem. Nejdelší doba spánku se obvykle prodlužuje na 4 až 6 hodin a tento dlouhý spánek je situován do večerních nebo nočních hodin.

Noční krmení je u kojenců do 3 měsíců zpravidla nutností.

Novorozenci by měli být krmeni zhruba po třech hodinách ve dne i v noci. Noční přestávku v krmení je možné postupně prodlužovat, ovšem až do věku 3 měsíců by neměla překročit 6 hodin. Většina dětí tento režim vyžaduje a o jídlo se sama přihlásí, některé děti je však třeba na krmení budit. Delší noční přestávku mezi krmením je možné dát kojeným dětem, které velmi dobře prospívají, nebo nekojeným dětem, které vypijí vzhledem ke své váze dostatečnou dávku mléka během dne.

Některé děti prospí celou noc již ve 2 měsících, jiné se v noci budí po třech hodinách ještě v 6 měsících i později. Zde je několik rad, jak pomoci dítěti vytvořit si zralejší režim spánku:

Naučte se poznávat, kdy je dítě unavené. Zhruba do 2 měsíců věku nevydrží kojenci obvykle vzhůru déle než 2 hodiny. Pokud budete čekat s uložením k spánku déle, bude dítě příliš unavené a bude mít potíže s usnutím. Známkou únavy u dítěte může být např. tření očí, sahání na uši nebo tvorba kruhů pod očima. Pokud si všimnete těchto příznaků, zkuste dítě uložit do postýlky.

Pomozte dítěti poznat rozdíl mezi dnem a nocí. Novorozenci nerozlišují mezi dnem a nocí a v prvních dnech po narození s tím mnoho nenaděláte. Ovšem už zhruba ve dvou týdnech věku je možné začít dítě učit vnímat rozdíl mezi dnem a nocí. Pokud je dítě přes den vzhůru, hodně si s ním hrajte, mluvte na něj, udržujte v jeho pokoji světlo a nebraňte běžnému hluku z domácnosti (rádio, televize, telefon, pračka, rozhovor jiných lidí). V noci si naopak s dítětem nehrajte, mluvte na něj tlumeným hlasem, nerozsvěcujte silné světlo. Dítě by mělo brzy podle těchto známek pochopit, že noc je zde pro spánek.

Umožněte dítěti usínat samostatně. Pokud si dítě vytvoří asociaci mezi nějakou činností (houpání, krmení) a spánkem, je pravděpodobné, že pak bude tuto činnost vyžadovat při každém usnutí. Vzhledem k tomu, že noční spánek kojenců je z přirozených důvodů přerušovaný, vyžadují pak kojenci často spolupráci rodičů při usnutí několikrát za noc, což je pro rodiče velmi stresující. Děti do 3 měsíců věku ještě potřebují noční krmení a tak se nejčastěji vytváří asociace mezi krmením (mnohem častěji u kojených dětí) a usnutím. Pokud dítě v noci usíná při krmení, jemně ho probuďte. Pro vytvoření zralého režimu spánku je nejvhodnější, aby dítě bylo ukládáno ke spánku, když je ospalé, nikoli když už spí.

Ale ne vždy se podaří uspat miminko podle rad ostatních.
Vždy se řiďte vlastním rozumem. Miminka se v bříšku mají většinou dobře. Po narození přijde šok. Celý svět se jim změní.

Jeden americký lékař řekl:
"Miminka by se ještě měli v bříšku péci další 3 měsíce"
------------------------------------------------------------------
Vždy mějte na paměti, že vše začíná v děloze. Správná poloha plodu je důležitá pro jeho správný vývoj.
A to se týká funkce svalů, dýchání, pohybu.
Také porod je zatěžující a může miminko velmi unavit.

Z praxe poznávám děti, které probrečí skoro celý den, mezi krmením nespí, jsou nervózní, špatně se kojí. A pokud to trvá několik dní nebo týdnů, není se co mamince divit, že propadá panice.

Vina může být na straně špatně rozpohybovaných svalů, některé jsou tak zablokované, že nedovolí miminku se správně uvolnit.
Mohou se u kojení kroutit, mezi jídlem brečí a neusínají.

Můžete zkusit několik věcí:
----------------------------------

Vždy miminko polohujte, nenechte je dlouho v autosedačkách, šátcích, vaku nebo houpačkách v jedné poloze. Nezapomeňte, že jejich hlava je oproti tělu hodně těžká. A pokud budou dlouho v jedné zkřivené poloze, tak se jim svaly blokují.

* Na pár minut mezi jídlem, když jsou vzhůru, je překujte na bříško.
Měli by zvednout a a otáček pomalu hlavičku na obě strany.

* Mazlete se s nimi a masírujte je.

* Někdy je uklidní teplá koupel.

* Zkontrolujte, zda není miminko moc studené, nebo přehřáté.

* Zkuste je na spaní pevněji zavinout. Z bříška jsou zvyklé
na pevné obětí.

* Dejte jim do pusinky váš umytý malíček (bříškem nahoru), je to
jako kdyby sálo z prsu.

* Zkuste jemné drncavé a houpavé pohyby, dát si miminko na hrudník (zvuk srdíčka), zazpívat mu, zapnout lux, myčku nebo fén.

* Po usnutí na ruce je přendejte cca za 10 minut na místo
určené ke spánku.

Pokud by nic nepomáhalo, tak se můžete obrátit na laktační poradce ve vašem okolí, na pediatry, nebo rehabilitace pečující o miminka.

Budu vám držet moc palečky.

Lenka Krajčovičová
www.Prima-kojeni.cz